czwartek, 2 maja 2019

Książkowy kwiecień

   Kwiecień książkowo wyszedł mi całkiem nieźle, może pomogło odstawienie recenzentek na miesiąc - na poniższym stosie jest tylko jedna, w sumie marcowa jeszcze, skończona zaraz na początku kwietnia. Wolny od recenzentek czas wypełniłam lekturą moich zbiorów, sięgając po książki, z których niektóre czekały na swój czas bardzo długo. Wśród lektur spory udział miała klasyka powieści i pozycje dla dzieci, ale i kryminał czy fantastyka miały swą reprezentację. Jakościowo całkiem nieźle, książek słabych nie było w ogóle, książek takich sobie też w zasadzie nie. Najsłabiej wypadła seria Tajemnic zwierząt, ale i nie spodziewałam się po niej wielkich wrażeń

   Kolejno przyszło mi sięgnąć po:



   Psy domowe Katarzyna Bulman, Ryby ozdobne od Amazonii do Sumatry Michał Korwin-Kossakowski, Zwierzęta w naszym domu Hanna Gucwińska, Antoni Gucwiński To trzy kolejne i ostatnie z posiadanych przeze mnie tomów serii Tajemnice zwierząt, którą darzę wielkim sentymentem. Wrażenia umiarkowanie pozytywne.
   Drzewo Katarzyna Bajerowicz To dość ciekawa pozycja, w której kartki latają luzem, gdyż mogą służyć za puzzle, z których stworzyć można piękne, tytułowe drzewo. Graficznie jak zawsze u tej autorki bardzo dobrze, merytorycznie też bez zastrzeżeń.
   Grzyby. Cuda i dziwy Anna Kujawa To niewielka, ale i nie zupełnie malutka broszurka wydana przez Białowieski Park Narodowy, którą udało mi się wygrać w konkursie na jednym z fanpage'y. Zdjęcia w niej piękne a i ciekawych informacji nie brak. Jak ktoś chce się przekonać, to zapraszam na stronę BPN, gdzie jest ona dostępna online.
   Kim jest ślimak Sam Maria Pawłowska, Jakub Szamałek, Katarzyna Bogucka To książeczka, która swego czasu wywołała sporo zamieszania. A ponieważ tematyka jest mi bliska - zwierzęce zachowania - oraz uważam, że dzieci powinny być otwarte na świat, szum wokół tej książki podziałał na mnie jak zachęta. Lektura nie rozczarowała i co zachwyca, to przypisy w książce dla dzieci.
   Harda Horda Ewa Białołęcka, Anna Kańtoch, Milena Wójtowicz, Magdalena Kubasiewicz, Marta Kisiel, Anna Hrycyszyn, Aleksandra Janusz, Agnieszka Hałas, Aleksandra Zielińska, Aneta Jadowska, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska To jedyna z recenzentek w tej grupie i tak wyszło, że i jedyna fantastyka. Antologia opowiadań o przekraczaniu granic, czasem smutno, czasem straszno. Ogólne wrażenia dobre.
   Biografia prawdziwka Pal Karlsen To również bardzo przyjemna pozycja pokazująca, jakie znaczenie grzyby (w szczególności prawdziwki) mają dla ludzi z różnych rejonów Europy i świata. 
   Fatalne jaja, Diaboliada Michaił Bułhakow O ile o Mistrzu i Małgorzacie słyszał prawie każdy, o tyle dwie nowelki tego autora, były mi zupełnie obce. Wrażenia z lektury jednak bardzo dobre, a absurd będący narzędziem do przekazania pewnych mądrości, zachwyca.
   Ethan Frome Edith Wharton Kolejna nowelka, jednak jakże inna od dwóch (w jednym tomie zawartych) powyższych. Pełna subtelności opowieść o tym, jak błędne decyzje mogą wpłynąć na całe nasze życie. Lektura równie wciągająca, co smutna.
   Piekło jest we mnie, Jesteś tylko diabłem Joe Alex Dwie kryminalne opowieści w bardzo klasycznym stylu. Pokład samolotu oraz stara posiadłość, to scenerie zbrodni, których musiał dokonać, ktoś spośród niewielkiego grona osób.
   Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany John Cleland To książka bardzo bezpośrednia, nieco wyuzdana, zwłaszcza biorąc pod uwagę czasy, w jakich powstała oraz prezentująca bardzo męskie spojrzenie na najstarszy zawód świata. Lektura jednak była bardzo przyjemna, choć dziś niezbyt gorsząca.

   No i tyle, w sumie trzynaście pozycji, z których pięć to bardzo drobne lektury. Wrażenia zdecydowanie na plus, no i dodatkową zaletą było odchudzenie (niewielkie, ale jednak) wiecznie puchnącej Poczekalni. Recenzje niektórych pozycji ze stosu, pojawią się na blogu prędzej czy później, chyba, że ktoś miałby specjalne życzenie, by były już teraz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.