wtorek, 23 kwietnia 2019

Jotka - Łowca smoków. Smoki Wysp Brytyjskich

Autor: Łukasz Radecki
Ilustracje: Joanna Sapkowska-Pieprzyk
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2018

   „Jotka Łowca smoków. smoki Wysp Brytyjskich” Łukasza Radeckiego to pierwsza książeczka z planowanej serii, w której dzieci poznają nie tylko różne smoki, pochodzące z legend, ale i poszczególne państwa, ich najważniejsze zabytki, kulturę i ogólne informacje. Nie jest to typowa opowieść dla najmłodszych, ale mimo tego z pewnością powinna przypaść do gustu dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. W książce zapowiedziano kolejne tomy przygód Jotki, a wrażenia z lektury pierwszej części są na tyle pozytywne, że z zainteresowaniem będę śledzić, czy już się pojawiły.

   Tytułowy Jotka, to Jan Krzysztof – młody rycerz i łowca smoków, certyfikowany ukończeniem specjalnego kursu. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się problemy ze smokami zjawia się on, by je rozwiązań. Unika jednak akcji ostatecznych i stara się zrobić wszystko, by nie musieć nieszczęsnych bestii zabijać. Jotka w każdym z nich stara się znaleźć przyjaciela i rozwiązać problem tak, by wszyscy zainteresowani byli zadowoleni. Jest ideałem bohatera: uczynny, odważny i mądry. Ma swoją słabość – zamiłowanie do pysznego jedzenia, ale kimże byłby prawdziwy bohater, bez niewielkiej, mało znaczącej skazy?

   W tym niewielkim tomie Jan Krzysztof musi się zmierzyć z trzema smokami pochodzącymi z różnych czasów z Irlandii, Szkocji i Anglii. Każdy z nich zaczął się naprzykrzać okolicznym mieszkańcom i we wszystkich przypadkach bohater znalazł sposób by sobie z nimi poradzić i ocalić przy okazji stada, skarby i okolicznych mieszkańców. Ponieważ dla Jotki czas i przestrzeń nie mają znaczenia gdy wyrusza rozwiązać problem, więc przy okazji pozwiedzał nieco kraje, do których trafił. A jako wielki smakosz nie omieszkał również skosztować lokalnych pyszności.

   Książka to nie tylko fabularna przygoda głównego bohatera. Znajdziemy w niej sporo dodatków. Począwszy od „Smokarium”, w którym każdy ze smoczych bohaterów ma rozdział sobie poświęcony, poprzez wykaz regionalnych smakołyków wraz przepisami na nie, aż po zaprezentowanie głównych zabytków oraz postaci historycznych, ważnych dla Wysp Brytyjskich. Jotka Łowca smoków. Smoki Wysp Brytyjskich” są więc nie tylko świetną rozrywką dla młodego czytelnika, ale też źródłem ciekawostek i podstawowych informacji historycznych oraz geograficznych.

   Przygody młodego łowcy smoków czyta się dobrze. Stosunkowo prosty język wzbogacony został w słownictwo typowe dla zaprezentowanego rejonu. By lektura szła płynnie, każde z trudniejszych słów zostało wyjaśnione w przypisach. Te służą też do dodania pewnych fabularnych szczegółów i opisów, co zdecydowanie zachęca do ich lektury.

   Stosunkowo niewielki format książki oraz jej sztywna oprawa to zdecydowane zalety w przypadku pozycji dla młodego czytelnika. Ponieważ jest to lektura przeznaczona dla dzieci już dość dobrze czytających, więc i tekstu na poszczególnych stronach jest sporo. Zastosowanie sporej gabarytowo i  bardzo czytelnej czcionki, sprawia, że kolejne strony mijają bardzo szybko. Nie można też pominąć licznych ilustracji autorstwa Joanny Sapkowskiej-Pieprzyk. Utrzymane w pastelowych kolorach przykuwają uwagę i pobudzają wyobraźnię, prezentując smoki, sławne postacie oraz miejsca Wysp Brytyjskich.

   Lektura „Jotki Łowcy smoków. Smoki Wysp Brytyjskich” przynosi sporo radości i odrobinę umiejętnie wplecionej w fabułę wiedzy. Dla dzieci, które czytają już dość dobrze jest to pozycja wręcz idealna. Nie jest to typowa opowieść o smokach i rycerzach, to odrobinę nietypowa przygoda połączona w możliwością odwiedzenia i poznania historii Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Recenzja powstała na zlecenie portalu Sztukater.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.