czwartek, 1 maja 2014

Hrabina Cagliostro

Autor: Maurice Leblanc
Tytuł oryginału: La Comtesse de Cagliostro
Cykl: Arsene Lupin Tom XVI
Wydawnictwo: Biblioteka Bluszcza
Rok wydania: 2009
Stron: 208

   Swego czasu Biblioteka Bluszcza wydała dwadzieścia trzy tomy, zbierających w sobie wszystkie opowieści o dżentelmenie włamywaczu. Hrabina Cagliostro, choć jest tomem szesnastym opowiada o samych początkach kariery Arsene'a Lupin i spotkaniu z tajemniczą hrabiną, które na zawsze odmieniło jego życie.

   Jak wszystkie opowieści o dżentelmenie włamywaczu, tak i w tej poznajemy Paryż i francuską prowincję z końca dziewiętnastego wieku. Skrupulatnie odmalowane pejzaże pozwalają zagłębić się w przedstawianym świecie i poczuć jego częścią.

   Głównym bohaterem powieści jest Arsene Lupin, występujący pod przybranym nazwiskiem hrabiego Roula. W wyniku przypadku i nadmiernej ciekawości bohater staje się świadkiem egzekucji przeprowadzanej na przepięknej hrabinie. Jego poczucie honoru i uwielbienie kobiecego piękna nie pozwala mu stać obojętnie. W skrytości przed oprawcami ratuję nieszczęsną, licząc na długą i ciekawą znajomość. Jednak rankiem budzi się sam, zaintrygowany zaczyna poszukiwania, a gdy w końcu odnalazł ich cel, okazuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna, niż jego romantyczne mrzonki.

   W tej opowieści oprócz wątku kryminalnego i wielkiej tajemnicy, równie ważna jest przemiana tytułowego bohatera. Pod skrzydłami pięknej hrabiny Arsene rozwija w sobie talenty, stając się bardzo dobrym włamywaczem. Równie ważna jest motywacja psychologiczna, gdyż bohater obiecuje sobie, że już nigdy nie będzie miał kłopotów wynikających z braku pieniędzy. Powoli kształtuje się postać dżentelmena włamywacza, który nie przelewa krwi swoich ofiar, a jedynie uszczupla ich majątek, bawiąc się przy tym znakomicie.

   Równie pasjonującą postacią jest tytułowa hrabina. Wyrachowana, zimna i nieczuła, zrobi wszystko i poświęci jeszcze więcej, by wygrać. Silna i zdecydowana na wszystko, kierująca się przede wszystkim własnym interesem ulega sile miłości. Jednak nawet najlepsze z uczuć, nie jest w stanie jej odmienić, zaborcza i władcza nie pozwoli odejść temu, kogo kocha.

   Maurice Leblanc z wielkim kunsztem uplótł intrygę, której korzenie sięgają średniowiecznych mnichów. Równie wiele miejsca w książce poświęcono uczuciom, jakie miotają bohaterami. Bardzo emocjonalnie, podchodzący do życia Roul, niejednokrotnie postępuje wbrew własnemu rozsądkowi. Jednak powoli rośnie w nim siła woli i głód zwycięstwa, tak charakterystyczne dla niego w późniejszym okresie.

Książkę czyta się lekko i błyskawicznie, dzieje się w niej bardzo wiele i tempo akcji nie pozwala się nudzić. Wątek kryminalno-przygodoway został skonstruowany w przemyślany sposób, budząc ogromną ciekawość. Równie ważnym jest wątek romansowy między Hrabią Cagliostro, a Roulem, z przewijającą się w tle niewinną dziewczyną- pierwszą miłością Arsene'a Lupin.

Zdecydowanie polecam tę książkę miłośnikom lekkiej i niezobowiązującej lektury. Każdemu, kto lubi miło spędzić czas towarzysząc bohaterom w odkrywaniu wielowiekowej tajemnicy.


2 komentarze:

  1. Lubie cykle, które są jedynie powiązane postacią głównego bohatera, a ich treść może się od siebie różnić. Tak u w powieściach Agaty Christie. ;) Nie wiem, dlaczego ale tak z jej twórczością skojarzyła mi się ta ksiażka, może przez wątek kryminalny :)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. W domu mam jedną książkę o Arsenie, na inne też mam ochotę. Swego czasu w telewizji leciał serial o Arsenie i bardzo mi się podobał :)

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.