sobota, 28 czerwca 2014

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach

Autor: Zofia Stanecka
Ilustrował: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2014
Stron: 80

   Jak nauczyć dzieci patriotyzmu? Jak w pełni wyjaśnić im sens i ideę narodowych świąt? Nie jest to łatwe zadanie i pomoc bardzo się przyda. Za wprowadzenie dzieci w zagadnienie wzięła się autorka popularnego cyklu książek dla dzieci o małej Basi, jak jej to wyszło? 

   Poznajemy szóstkę około dziesięcioletnich dzieciaków, tworzących tytułową paczkę, towarzyszymy im w spotkaniach w czasie wolnym od szkoły. Akcja ich przygód skupia się wokół bazy, kryjówki wśród krzaków, która ma dla nich specjalne znaczenie i jest dla nich świetnym przykładem oraz metaforą ojczyzny. Każda z przygód powiązana została ze świętem narodowym, począwszy od jedenastego listopada, gdy musieli zmierzyć się z inną paczką i obronić bazę przed najeźdźcami. Następne są święta majowe: Święto pracy, Dzień Flagi Narodowej, rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji, czwartego czerwca młodzi bohaterowie świętują wolność obywatelką, by w końcu piętnastego sierpnia pomóc w potrzebie, niczym prawdziwe wojsko.

   Każdy z rozdziałów dotyczący kolejnych świąt podsumowuje notatka na temat jego historii i powodów ustanowienia. Informacje te podane zostały w bardzo przejrzysty sposób, okraszone pięknymi ilustracjami oraz osią czasu, przybliżającą kolejność wydarzeń powiązanych z dniem świątecznym. Podane informacje pokazują dziecku, że w świętach najważniejsze wcale nie jest, że mamy wolne od szkoły i pracy.

   Forma książki jest idealna dla młodych czytelników. Duże literki, niewiele tekstu na kolejnych stronach i przykuwające oko, kolorowe oraz czarno-białe ilustracje powinny zachęcić dziecko, do sięgnięcia po tę pozycję. Napisana została w bardzo przystępny sposób, a informacje historyczne zostały skoncentrowane do podstaw i okraszone komentarzami, dzięki czemu nie sprawiają wrażenia encyklopedycznych.

   Podobała mi się ta książka. Zabawna i przyjemna w odbiorze, przemyca wiedzę w sposób bardzo nienachalny. Przygody bohaterów, silnie powiązane z zagadnieniami niepodległościowymi, pomogą budować tożsamość narodową, pokazując, że tematy z nią związane, nie muszą być oderwane od codziennych problemów i zabaw dziecka. Jest to pozycja naprawdę godna polecenia i zachęcam każdego rodzica, by razem z dzieckiem odkrywał ideę narodowych świąt.

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.