piątek, 16 października 2015

Jak pies z owieczką

Autor: Hanna Łącka
Ilustracje: Alicja Karczmarska-Strzebońska
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Stron: 76

   W literaturze dziecięcej bardzo często wykorzystywane są zwierzęce postacie, które dzięki cechom tradycyjnie im przypisywanym stanowią idealne zastępstwo dla ludzkich bohaterów. W podobny sposób autorka powieści młodzieżowych, Hanna Łącka wykorzystała postacie owieczki i pieska w swojej najnowszej książce przeznaczonej dla dzieci „Jak pies z owieczką”.

   Tytułowa para bohaterów to mała, ciekawska owieczka Hala i jej starszy przyjaciel – mądry owczarek Farmek. Jagniątko przeżywa kolejne przygody, często wpadając w kłopoty, z których nieodmiennie wyciąga ją pies. Farmek tłumaczy niesfornej Hali to, czego są świadkami oraz w spokojny sposób wyjaśnia jej dlaczego muszą postępować tak, a nie inaczej. Owieczka uczy się i dorasta, kolejno oswajając swoje lęki i nabierając życiowej mądrości. W obu postaciach wyraźnie widać małe dziecko zaintrygowane wszystkim wokół oraz nauczyciela wprowadzające je w dorosłość.

   Z każdej opowieści wyłania się albo morał, albo lekcja dotycząca otaczającego nas świata. Świetnym uzupełnieniem zebranych historii jest zamieszczony na ich końcu zbiór kilku pytań, luźno z nimi związanych oraz jedno zadanie plastyczne przeznaczone do wspólnej pracy z dzieckiem. Kolejnym dobrym dodatkiem są cztery ostatnie kartki, na których narysowane są kukiełki do wycięcia, pozwalające na odtwarzanie scen z opowiadań oraz odgrywanie wymyślonych epizodów z życia Hali i Farmka.

   Wizualnie książeczka sprawia bardzo dobre wrażenie. Ilustracje są czytelne i utrzymane w ciepłej, pastelowej kolorystyce. Postacie wydają się sympatyczne i nie przesłodzone a ich emocje zostały oddane w czytelny i wyrazisty sposób. Zastosowana czcionka sporych rozmiarów sprawia, że po książkę z powodzeniem mogą sięgnąć dzieci poznające sztukę czytania.

   Zdecydowanie jest to książeczka warta uwagi, idealnie sprawdzi się zarówno do wspólnego, jak i samodzielnego czytania, a dodatkowe zadania sprawią, że będzie nie tylko lekturą. Dzięki takiej książce dziecko poprzez wspólną zabawę z rodzicami w sposób bardzo subtelny może nauczyć się wielu rzeczy. W natłoku rozmaitych publikacji przeznaczonych dla młodych czytelników łatwo przegapić te naprawdę godne polecenia, dlatego gorąco zachęcam wszystkich do sięgnięcia po „Jak pies z owieczką”, gdyż ta mądra książka może zapewnić dziecku nie tylko dobrą zabawę ale i umiejętnie przekazaną wiedzę o życiu.

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

2 komentarze:

  1. Pastelowa kolorystyka mi odpowiada. Na prezent idealna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie historie i na pewno rozejrzę się za tą książeczką, bo chętnie poczytałabym ją ze swoim synkiem. :)

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.