Autor: Anne Sverdrup-Thygeson
Tytuł oryginału: Insektenes planet. Om de rare nyttige og fascinerende smakrypene vi ikke kan leve uten
Tłumacznie: Witold Biliński
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2019
Szeroka ostatnimi czasy popularność książek około przyrodniczych poskutkowała wysypem wielu interesujących pozycji. „Terra insecta” Anne Sverdrup-Thygeson od początku wpadła mi w oko i znalazła się na mojej liście książek, które chcę przeczytać. Kusząca były zarówno tematyka jak i dobre skojarzenia z jakością książek popularno-naukowych ukazujących się nakładem wydawnictwa Znak. Nie zawiodłam się.
Owady, zwierzęta często niedoceniane i pogardzane królują na naszej planecie, bijąc nas na głowę pod prawie każdym względem począwszy od ilości na szeregu niezwykłych umiejętności skończywszy. Miały na to prawie czterysta milionów lat ewolucji, w czasie których rozwijały się w każdym możliwym kierunku. I choć nie żyjemy w czasach zdominowanych przez ogromne owady fruwające w powietrzu, czy chodzące po ziemi, to jednak nawet nasza era jest erą owadów. Znajdziemy je prawie wszędzie, gdyż idealnie przystosowały się do nawet najbardziej niewiarygodnych warunków wiążąc swoje, często krótkie życie, z wszystkimi otaczającymi je stworzeniami. Gdy bliżej przyjrzeć się światowi owadów, okazuje się, że mają one ogromny wpływ na wszystko wokół i to nie tylko w widoczny sposób – zjadanie, czy zapylanie – ale często również w ten nieuchwytny dla oka.
Będąca entomolożką autorka nie tylko na co dzień pracuje z owadami, ale prowadząc bloga im poświęconego przybliża te fascynujące stworzenia szerszemu gronu odbiorców. W „Terra insecta” zebrała to, co uznała za najciekawsze i najważniejsze, by podzielić się z czytelnikami swoją pasją i uświadomić im, jak ważny jest, ten często niedoceniany, świat pod naszymi stopami.
Książka stanowi w znacznej mierze zbiór ciekawostek podzielonych tematycznie na dziewięć rozdziałów, przybliżających kolejne aspekty tych bezkręgowców. Lekturę rozpoczynamy od budowy ciała, gdzie po przeczytaniu podstawowych informacji możemy się raczyć sporym zbiorem, często dziwacznych, ciekawostek. Następnie tematy najważniejsze dla owadów – rozmnażanie i odżywianie – gdzie pierwsze jest sensem ich życia, a drugie drogą do niego prowadzącą. Najciekawsze są kolejne cztery rozdziały, z których dowiadujemy się o ich ekologicznej roli, miejscu w ekosystemach i relacjach z roślinami, zwierzętami oraz nam. To w tej części książki możemy podziwiać, jak skomplikowane związki mogą powstać na drodze ewolucji. Ostatnie dwa rozdziały to już pytania: co owady jeszcze mogą zrobić dla nas i co my możemy zrobić dla nich.
Autorka porusza wspomniane kwestia w bardzo przyjemny i lekki sposób, sprawiając, że książkę czyta się błyskawicznie. Przystępny języka również jest zaletą „Terra insecta”, choć jak dla mnie miejscami został on celowo nadmiernie uproszczony. Z drugiej strony jest to książka przeznaczona dla kompletnego biologicznego laika, więc zabieg ten jest jak najbardziej zrozumiały. Merytorycznie też ciężko mi cokolwiek zarzucić tej pozycji poza jedną informacją, która pojawiła się przy samym końcu, wspominająca, że za masowe wymieranie gigantów epoki lodowcowej odpowiada człowiek. Ambiwalentne uczucia wzbudziła we mnie również króciutka wzmianka dotycząca stosowania inżynierii genetycznej, gdyż temat został jedynie zarysowany jako potencjalne zagrożenia, bez zagłębienia się na jakie zasługiwał.
„Terra insecta” to bardzo dobra książka, napisana z myślą o każdym miłośniku przyrody, niezależnie od tego, jak wiele pamięta z biologii. To zbiór niezwykle ciekawych informacji o najliczniejszej grupie zwierząt na Ziemi. To w końcu silnie oparta na źródłach pozycja (sama bibliografia stanowi kilkanaście stron, co przy niezbyt grubej książce jest jej sporą częścią), pomagająca uświadomić nam sobie, jak wielką rolę w naszym życiu i w funkcjonowaniu nawet naszych najmniejszych, domowych ekosystemów mają owady, które (może poza pszczołami, czy trzmielami) raczej nie budzą cieplejszych uczuć wśród ludzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.