poniedziałek, 13 października 2014

Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu

Autor: Lyman Frank Baum
Tytuł oryginału: The wizard of Oz
Cykl: Kraina Oz, Tom I
Tłumaczenie: Stefania Wortman
Ilustracje: Krzysztof Krawiec
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2013
Stron: 174

   Ciężko znaleźć kogoś, kto nie słyszał o wielkim i potężnym Czarnoksiężniku Ozie oraz o Dorotce, która pragnie wrócić do domu. Znałam tę historię pobieżnie z serialu animowanego, więc gdy tylko trafiła się okazja, by poznać ją bliżej, nie wahałam się ani chwili, oczekując prawdziwie magicznej i mądrej przygody.

   Dorota, dziewczynka, spokojnie wiodąca niezbyt łatwy żywot sieroty w domu wujostwa, gdzieś w Kansas, w wyniku potężnego huraganu przeniosła się wraz ze swym ukochanym pieskiem, do tajemniczej Krainy, której centrum stanowi Szmaragdowy Gród, włości wielkiego Oza. Dość szybko dowiaduje się, że jeśli ktokolwiek ma jej pomóc wrócić do domu, to może być jedynie potężny czarnoksiężnik. Nie wahając się ani chwili wyrusza do jego państwa, po drodze spotykając Stracha na wróble, Blaszanego Drwala oraz Tchórzliwego Lwa. Każde z nich pragnie czegoś, co mają nadzieję uzyskać od wspaniałego czarodzieja, Strach szuka rozumu, Drwal serca, a Lew odwagi.

   Kraina Manczkinów, od której Dorotka wraz z towarzyszami rozpoczyna swoją podróż jest tylko przedsmakiem ogromnej wyobraźni autora. Świat wykreowany przez autora jest szalenie ciekawy i pełen niesamowitych stworzeń. Bohaterowie przeżywają rozmaite przygody, niektóre groźne, inne śmieszne. Jednak wytrwałość w dążeniu do celu nie pozwala im się rozpraszać. Dość szybko się zaprzyjaźniają i razem pokonują trudności.

   Powieść czyta się bardzo przyjemnie, przenosi w magiczny i bardzo pociągający świat. Piękne ilustracje pobudzają wyobraźnię, a załączone mapy wyraźnie pokazują, że dopiero zaczynamy odwiedzać tę krainę. Równe ważne, co przyjemność z lektury są mądrości z niej płynące. Począwszy od tej, że tylko wytrwałością możemy coś osiągnąć, a skończywszy na tej najważniejszej, że czasem daleko szukamy, czegoś co już mamy. Wystarczy by ktoś otworzył nam oczy, byśmy podbudowali pewność siebie i odkryli, że to, co naprawdę cenne, najczęściej jest już ukryte gdzieś w nas.

   Książka jest przepięknie wydana, w sztywnej oprawie, na dobrym jakościowo papierze. Duża czcionka z pewnością zachęci młodych czytelników, a ilustracje na tyle gęsto okraszają tekst, że nie może wydać się monotonna. Do książki dołączony jest audiobook, czytany przez Aldonę Struzik który można również zakupić samodzielnie.

   Uwiodła mnie ta powieść, oczarowała całkowicie. Jest zaskakująca, magiczna i przede wszystkim bardzo mądra. Czasem budzi grozę, miejscami smuci, jednak wciąga zupełnie tak, że ciężko się od niej oderwać. Polecam ją dzieciom, które już czytają samodzielnie, a także rodzicom, by choć na chwilę wrócili do czasów dzieciństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.