poniedziałek, 20 października 2014

Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców

Autor: Marek Kochan
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2014
Stron: 158

   Ibn Musa al Mansur, to historyczna postać, żył w XIV wieku w Bagdadzie i nauczał za pomocą przypowieści i przykładów. Część z tych nauk zebrano w książce „Turban Mistrza Mansura”. Jest ona próbą rekonstrukcji oryginalnego wydania, z którego żaden egzemplarz nie przetrwał do dziś.

   Sufizm to, zgodnie z definicją, określenie zbiorcze na rozmaite nurty mistyczne w islamie, których częścią wspólną jest osiągnięcie boskiego absolutu. Nauki mistrza Mansura skupiają się głównie na osiągnięciu doskonałości, z pominięciem religijnego jej aspektu. Sufi Drogi tłumaczy przede wszystkim, jak być dobrym mówcą, oraz jak mądrze sprawować władzę.

   Nauki mistrza Mansura można sprowadzić do kilku głównych założeń. Należy przede wszystkim szanować własnych rozmówców. Przemawiając szczerze, skupić się na tym, co słuchacze chcą usłyszeć. Wprawdzie mówią o pewnym sposobie manipulowania innymi, jednak bez żadnych ukrytych motywów, raczej dążąc do zadowolenia wszystkich zainteresowanych stron. Mansur jest bardziej mędrcem, niż kapłanem, a w jego przypowieściach nie znajdziemy żadnego boga, jedynie mądrość i zdrowy rozsądek.

   W książce zebrano około siedemdziesięciu przypowieści, każda opatrzona morałem. Dowiemy się między innymi, jak prowadzić interesy, w jaki sposób przemawiać, byśmy zostali wysłuchani, czy też, jak postępować w nietypowych sytuacjach. Nauki mimo że bardzo stare wciąż są aktualne, a ich uniwersalność sprawia, że pozostaną wiecznie żywe.

   Książka jest bardzo ładnie wydana, w grubej oprawie stylizowanej na średniowieczne islamskie zwoje, okraszona została symbolicznymi rycinami. Anegdotki są zabawne i mądre, dzięki czemu doskonale przemawiają do czytelnika.

   Podobała mi się ta książka, sufickie nauki prezentowane przez mistrza Mansura są mi dość bliskie. Polecam wszystkim lekturę tej niewielkiej książeczki, można wyciągnąć z niej wiele dobrego, jak choćby naukę, że tylko zrozumieniem i szacunkiem wobec innych możemy coś osiągnąć. A to bardzo ważne przesłanie, we współczesnym, przesiąkniętym bezmyślną nienawiścią świecie.  

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.