wtorek, 30 maja 2017

Rysiek Zyga. Zdumiewający Pan Magik

Autor: Megan McDonald
Tytuł oryginału: Rocky Zang in the Amazing Mr. Magic
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Cykl: Hania Humorek i przyjaciele
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2017

   Gdy dziecko uczy się czytać, potrzebuje dobrze wyselekcjonowanych lektur, które z jednej strony będą napisane prosto, z drugiej zaś zaprezentują na tyle interesującą historię, by wzbudzić w młodym czytelniku głód literatury. „Rysiek Zyga. Zdumiewający Pan Magik” autorstwa Megan McDonald idealnie wpisuje się w powyższe wymagania.

   Bohaterami niewielkiej objętościowo książeczki są Hania Humorek (której autorka poświęciła osobny, kilkunastotomowy cykl), jej młodszy brat oraz przyjaciel Rysiek Zyga. Oboje są dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, mieszkają po sąsiedzku i z przyjemnością spędzają ze sobą czas. Autorka bardzo wiarygodnie przedstawiła postacie. Bohaterowie mówią i zachowują się jak dzieci i radzą sobie z typowo dziecięcymi emocjami. Dzięki temu dla młodego czytelnika są bardzo wiarygodni, co z pewnością przekłada się na pozytywny odbiór książki.

   Równie realistyczne są przedstawione wydarzenia. Rysio zamarzył o karierze magika i prezentuje Hani oraz jej młodszemu bratu sztuczki, których się nauczył. Jak przystało na kreatywne dzieci, mają swoje pomysły i realizują je doskonale się bawiąc. Zabawa budzi nie tylko pozytywne emocje, co również jest charakterystyczne dla dzieci w tym wieku. Wzajemna zaś sympatia bohaterów oraz pewien przymus wynikający z braku rówieśników w okolicy, sprawiają, że młodzi bohaterowie szybko zapominają o urazach i łatwo godzą się ze sobą.

   Książka jest przeznaczona do samodzielnego czytania dla dzieci i ma to swoje odzwierciedlenie w użytym przez autorkę języku. Historia opowiedziana jest prostymi słowami, łączącymi się w równie proste, krótkie zdania. I choć dorosłego, wyrobionego czytelnika taka prostota może razić i nawet irytować, jest ona w pełni zrozumiała, gdy zwróci się uwagę na grupę, dla której ta książeczka jest przeznaczona. Młody czytelnik nie napotka zbyt wielu trudności lekturze, dzięki czemu przebrnie przez nią szybko i z przyjemnością.

   Opisane przygody z pewnością przykują uwagę młodego czytelnika, a wiarygodność w przedstawieniu bohaterów i wydarzeń sprawi, że dziecko nie poczuje się znużone lekturą. Dostosowanie języka do wieku odbiorcy ma swoje zalety, choć nie jest też pozbawione wad. Z jednej strony, młody czytelnik sprawnie poradzi sobie z lekturą, co z pewnością zachęci go do czytania. Z drugiej zaś, taki a nie inny dobór języka sprawia, że książeczka dość szybko może się dziecku znudzić. Ponadto nie można też mówić o poznaniu nowego słownictwa, gdyż opowieść napisana jest codziennie używanym, potocznym językiem. O ile w wypowiedziach młodych bohaterów jest on jak najbardziej zrozumiały, o tyle już we fragmentach narracyjnych można by się pokusić o bogatszy zasób słów.

   „Rysiek Zyga. Zdumiewający Pan Magik” świetnie się sprawdzi jako książeczka pobudzająca do czytania. Jednak dla już nieco oczytanego dziecka może okazać się zbyt prosta i nieco trywialna. Przygody młodych bohaterów są zabawne i na tyle codzienne, że czytelnik bez problemu będzie w stanie wyobrazić siebie na ich miejscu, co jest dużym plusem książki. Zabrakło w niej jednak jakiegoś głębszego dna, czegoś, co stałoby się zalążkiem rozmowy, jaką dziecko mogłoby przeprowadzić z rodzicami, bądź co skłoniłoby je do przemyśleń. Jest to prosta, rozrywkowa lektura, która niejednemu dziecku przyniesie wiele radości i z pewnością sprawdzi się w swej podstawowej roli: zachęci młodego odbiorcę do czytania.

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.