Autor: Emilia Dziubak
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania:2018
Gdy jakiś czas temu zupełnym przypadkiem natrafiłam na książkę obrazkową „Rok w lesie” Emilii Dziubak, znaną mi wcześniej dzięki „Opowiem Ci mamo, co robią dinozaury” wiedziałam, że ta ilustratorka trafi do grona tych, których kolejnych pozycji wypatruję z niecierpliwością. „Rok w lesie” Oczarował mnie całkowicie, prezentując dość charakterystyczną kreskę i mocne nasycenie barw. Zapowiedź „Niezwykłych przyjaźni w świecie roślin i zwierząt” powitałam z wielką radością i wiedziałam, że muszę ją mieć.
Podobnie, jak wspomniany wyżej „Rok w lesie”, jest to książka przeznaczona dla dzieci i choć tekstu jest w niej znacznie więcej – wciąż jest to książka obrazkowa. Grube, tekturowe kartki wytrzymają niejedno kartkowania i przeglądanie. Na co drugiej stronie znajdziemy krótki opis różnego rodzaju zależności między organizmami żywymi, większość powiązana z korzystnym oddziaływaniem co najmniej dla jednej ze stron.
Co z jednej strony nieco zaskakujące, z drugiej zaś zabawne, w „Niezwykłych przyjaźniach w świecie roślin i zwierząt” znajdziemy też fabułę. Po zwierzęcych zależnościach oprowadza nas kot Homer. Nieco znudzony życiem, rozczarowany i niedopieszczony obraził się na dotychczasowych przyjaciół i poszedł szukać nowych. W swej wędrówce natrafia na przeróżne rodzaje „przyjaźni” spotykanej w naturze i sam musi podjąć trudną decyzję, czy któryś z nich mu odpowiada.
W tej niezbyt nachalny sposób książka staje się przewodnikiem po ekologicznych zależnościach. Nie padają w niej trudne do zapamiętania nazwy takie jak mutualizm, czy komensalizm, ale przedstawione zostały prawie wszystkie możliwe relacje między gatunkami. Pominięte zostało jedynie drapieżnictwo i to tylko w tej najbardziej oczywistej formie. Kolejną ciekawostką są zaprezentowane hybrydy, międzygatunkowe mieszańce, takie jak najbardziej znany i oczywisty muł, ale też znacznie mniej popularny Grolar.
Warstwie popularnonaukowej nie można absolutnie nic zarzucić. Przedstawione zależności zaprezentowane są w prosty i zrozumiały sposób i często będą ciekawostką nie tylko dla młodego czytelnika. Poza przykładami znanymi dość powszechnie, jak między innymi błazenki żyjące w ukwiałach, czy rekin wraz z przyklejoną do niego podnawką, znajdziemy tu również relacje znacznie mniej oczywiste, jak choćby termity i bakterie zamieszkujące ich przewód pokarmowy.
Tym co jednak najbardziej zachwyca i przyciąga wzrok w „Niezwykłych przyjaźniach w świecie roślin i zwierząt” jest jej oprawa graficzna. Ilustracje Emilii Dziubak są kolorowe i pełne życia. Idealnie też prezentują omawiana gatunki. I choć nie znajdziemy tu tak wielkiej dbałości o szczegóły anatomiczne roślin i zwierząt, jak na przykład w ilustracjach Katarzyny Bajerowicz, to jednak zwierzęta zostały zaprezentowane w sposób jednoznaczny i z zauważalnie większą dbałością o drobiazgi u tych mniej znanych.
Najnowsza książka Emilii Dziubak, to przepiękna i mądra książka. W urzekających ilustracjach wprowadza młodego czytelnika w świat ekologicznych zależności, prezentując na jak różne sposoby mogą współistnieć ze sobą rozmaite gatunki roślin i zwierząt. To pozycja, która wizualnie zachwyca, zarówno wyrazistą kreską, jak i nasyceniem barw. To w końcu jedna z tych lektur, do których wraca się wielokrotnie, zarówno z dzieckiem, z którym tę samą książkę przegląda się codziennie, jak i tym nieco starszym, które już jest w stanie zrozumieć sens króciutkich opisów do ilustracji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.