W końcu przyszła pora by wrzucić stos, zbierany w zasadzie od samego początku roku, związany z zakupowym szaleństwem na aukcjach WOŚP, bo jak zwykle nie tylko wystawiłam całkiem sporą pulę książek, ale również co nieco kupiłam. A na WOŚPowych aukcjach kupuje się całkiem nieźle, bo to ta nieliczna okazja, gdzie zaglądam, by zobaczyć, a cóż tam ciekawego można kupić. Do tego nieco zakupów innych, mniej lub bardziej okazjonalnych oraz całkiem pokaźny stos recenzentek. Miał być mniejszy, ale gdzieś się moje zamówienie zapodziało, więc wyszedł w końcu całkiem pokaźnych gabarytów. W sumie jest co oglądać, bo wyszło tego sześć zdjęć.
Zacznijmy więc od typowego zakupowego, w większości WOŚPowego stosika.
Mały lord Frances Hodgson Burnett Ot taki kolejny klasyk dziecięcej literatury i kolejna powieść tej autorki w mojej biblioteczce.
Przeminęło z wiatrem (trzy tomy) Margart Michell I kolejny z klasyków. Miałam już w domu wydanie, ale w dość kiepskim stanie, więc jak mogłam nabyć nowe, w lepszej kondycji, to czemu by nie.
Szewcy i inne dramaty Stanisław Witkiewicz Zawsze byłam łasa na klasyki, tak zagraniczne, jak i polskie.
Ojciec Goriot, Kobieta trzydziestoletnia Honore de Balzac I następne dwie pozycje z klasyki
Italczyk, czyli Konfesjonał czarnych pokutników Anne Radcliffe Odkąd pierwszy raz przeczytałam Opactwo Northanger Jane Austen, to nie mogłam się oprzeć by nie dorwać w końcu czegoś wspominanej tam Ann Radcliffe. Nie są to wprawdzie Tajemnice zamku Udolpho, ale i tak jestem niezmiernie ciekawa tej książki i jej wszystkich wad.
Bel Ami Guy de Moupassant I kolejny klasyk francuski, wyjątkowo nie z WOŚPa w tym stosie, a dorwany w nieinternetowym antykwariacie.
Teresa Desqueyroux Francois Mauriac Nie mam pojęcia ani o autorze, ani o samej książce, ale pewne zaufanie do tej serii wydawniczej kazało mi się skusić.
Teatr Willima Somerset Maughan Analogicznie w przypadku tej książeczki, gdyż serię Nike cenię całkiem wysoko.
Stosik drugi - prezentowo, zakupowo, recenzencki:
Bohaterowie Joe Abercrombie Pierwszy z otrzymanych w lutym prezentów. Pozycja, która od dłuższego czasu była na mojej liście zakupowej tym razem w ładnym wydaniu. Tak czy inaczej kolejna wizyta w świecie Pierwszego prawa.
Starość aksolotla Jacek Dukaj To książka, na którą napaliłam się od kiedy dowiedziałam się, że wyjdzie w papierze. Czytałam ją w formie ebooka, bo tak właśnie wyszła w ramach premiery, ale zwyczajnie musiałam mieć papier w domu. Również prezent.
Tajemnicze zgony władców Iwona Kienzler Przypadkowy zakup do kolekcji historycznych książek poplarno-naukowych.
Piękne Heleny, boskie i fatalne Jerzy Besala Analogicznie z tą książką, tym bardziej, że autora bardzo dobrze wspominam z książki Miłość i śmierć. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn.
Grzechy imperium, Gniew imperium Brian McClellan Drugi tom wzięłam do recenzji, więc trzeba było dokupić pierwszy. Autora dobrze wspominam z Trylogii magów prochowych a ta trylogia jest jej bezpośrednią kontynuacją.
Grzybownik Justyn Kołek, Ewa Furtak Recenzentka i pierwsza "grzybowa" książka w dzisiejszej kolekcji. Całkiem ładna i poręczna rzecz.
Stos zdominowany przez grzyby
Góry Italii Cassimo Zapelli Zdobycz z WOŚP, razem z dwiema następnymi za wręcz śmieszną cenę. Typowy album, piękne zdjęcia, niewiele treści.
Góry świata Yoshikazu Shirakawa Drugi z albumów, tym razem prawie w ogóle pozbawiony treści poza opisami poszczególnych zdjęć.
Lodowce Bernhard Edmaier, Angelika Jung-Hutti A to nietypowy album o lodowcach, treści w nim całkiem sporo, wizualnie również oszałamiający, jak dwie poprzednie.
Konie Marian Gadzalski Typowy album poświęcony koniom, zdjęcia autorstwa jednego ze słynniejszych konnych fotografów, przeplatane są cytatami z literatury.
Hucuły. Konie połonin Marek Piotr Krzemień Książka album o wolno żyjących bieszczadzkich konikach.
Poznajemy grzyby Aurel Dermek, Albert Pilat Ponieważ coraz głębiej zapadam na grzyboentuzjazm, postanowiłam też wzbogacić swą bibliotekę w odpowiednią literaturę. Kupiona razem z resztą grzybowych pozycji, za całkiem niezłe pieniądze.
Grzyby. Rozpoznawanie i zbieranie Till Reynhard Lohmeyer, Ute Kunkele I jeszcze jedna, zaskoczyła mnie całkiem pokaźnym formatem, spodziewałam się niewielkiego przewodnika.
Grzyby i las Andrzej Grzywacz Książka nie tyle przewodnik, co opowieść o znaczeniu grzybów w lesie.
Grzyb jadalny czy trujący Zbigniew Domański Niewielki poradnik dla początkujących grzybiarzy wydany w latach dziewięćdziesiątych.
Atlas grzybów Brune Henning Kolejny atlasik w kolekcji
Kieszonkowy atlas grzybów Frantisek Kotlaba, Vladimir Antonin I jeszcze taki maleńki
Nasze grzyby Alina Skirgiełło Ten atlasik pamiętam z dzieciństwa, niestety gdzieś przepadł mój egzemplarz, więc dokupiłam nowy.
Atlas grzybów leśnych Henryk Orłoś I ostatni już w tym stosie, ale na pewno nie ostatni w mojej biblioteczce.
Stos zakupowy, zdecydowanie popularno-naukowy
Życie zwierząt. Bezkręgowce, Ryby, płazy i gady, Ptaki, Ssaki Alfred Brehm To również WOŚPowa zdobycz, pierwsze wydanie napisano grubo ponad sto lat temu, to jest przedruk z wydania z lat sześćdziesiątych, uzupełniony i wzbogacony zdjęciami. Rzecz całkiem piękna i interesująca.
Sulejman II wspaniały i jego czasy Jerzy S. Łątka Sporo u mnie ostatnio historycznych książek popularno-naukowych, ta jest kolejną.
Matka Jagiellonów Dorota Pająk-Puda Powieść historyczna, o Jagiellonach, całkiem przyjemna lektura.
Gra królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę Sarah Gristwood I jeszcze jedna historyczna opowieść, tym razem o kobietach.
Aferzyści, spekulanci i szmalcownicy. Afery gospodarcze PRL Kazimierz Kunicki, Poczet kochanek i matres władców Polski, Król Kazimierz. Wielki bigamista Iwona Kienzler Kolejne trzy tomy w serii wydawniczej od Deagostini i Bellony.
Kochanki, księżne, królowe, Kobiety ze słynnych obrazów, Romanse w PRL Iwona Kienzler i jeszcze trzy książki tej autorki w kolekcji.
I ostatni stos zakupowy
Czy foka jest biała Czesław Centkiewicz Kolejna z polarnych opowieści tego autora w mojej biblioteczce.
Krew, pot i piksele Jasnon Schreier Książka o tym, jak pisano gry komputerowe, zainteresowała mnie, więc przygarnęłam w ramach wymiany.
Stróże Jakub Ćwiek Ta była w moich planach zakupowych, więc jak znalazłam w antykwariacie, to wzięłam.
Hańba John Maxwell Coetze I kolejna z WOŚPowych zdobyczy, zaufanie do nazwiska i do serii wydawniczej. Zobaczymy.
Przygoda fryzjera damskiego Eduardo Mendoza Jak wyżej, zresztą do iberoamerykańskiej prozy też mam słabość.
Tango raz jeszcze, Opowieść o Łukaszu, Nikt, byle kto Julio Cortazar W pakiecie dorwałam za jakieś śmieszne pieniądze.
Śniadanie mistrzów Kurt Vonnegut Ten autor znalazł u mnie swoje miejsce po lekturze Syren z Tytana, więc jak znalazłam jego książkę w antykwariacie, to przytuliłam.
Stos ostatni - w całości recenzencki.
Historia kolorów Clive Gifford, Marc-Etienne Peintre O kolorach w historii w wersji dla dzieci - czemu nie!
Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych Caspar Handerson Przygarnięta po tym, jak zaintrygował mnie Atlas zwierząt niemalże niemożliwych tego autora.
Czekając na Duida Stefan Czerniecki Podróżnicza książka o Amazonii, pełna przepięknych zdjęć.
Rzeczy mówią do rzeczy a nie od rzeczy Wiesław Błach Tomik zabawnych wierszy dla dzieci i nie tylko.
Pieśni wydmowej trawy Maksymilian Dzikowski Powieść z pogranicza fantastyki, jestem dość sceptyczna, ale zobaczymy.
Koniec świata a Makowicach Jan Mazur Komiks o armagedonie gdzieś na obrzeżasz Polski, oszczędny w obrazie, ale nie w treści.
Jeden dzień w starożytnym Rzymie Alberto Angela I jeszcze jedna książka popularno-naukowa, tym razem ze starożytnością na tapecie.
Głupie łzy Jarosław Mikołajewski Tomik wierszy, niewielki objętością, ciekawa jestem wrażeń.
Znak zapytania, Szpieg z Falklandów, Tajemnica Kanału LaManche Marek Romański Trzy kryminały, autora z którego twórczością już miałam do czynienia.
Brązownicy Tadeusz Boy-Żeleński Felietony o narodowym wieszczu brzmiały na tyle ciekawie, że się skusiłam.
Uporałam się z opisaniem tego, co u mnie zawitało ostatnio. I niby oszukuję się, że na razie nie planuję większych zakupów, ale wiem aż za dobrze, jak to się pewnie skończy. W pierwszej kolejności wezmę się za recenzentki, choć pewnie przeplotę je innymi książkami, jak choćby pierwszym tomem Bogów prochu i krwi McClellana. Albumy pewnie też dość szybko wylądują na półce Przeczytane, bo i lektury w nich niewiele.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.