środa, 5 sierpnia 2015

Podsumowanie czerwcowo-lipcowe

   W końcu zabrałam się za długo już zapowiadane podsumowanie dwóch miesięcy czytelniczej aktywności. To były dwa dość dobre miesiące, jeśli wziąć pod uwagę statystyki, choć na blogowanie czasu nieco zabrakło, zwłaszcza w lipcu, za to mam gotowy zestaw recenzji, które tylko czekają na opublikowanie.
   W liczbach te dwa miesiące wyglądały tak: przeczytałam aż 25 książek, w sumie pochłonęłam równe 6922 stron, czyli nieco ponad 113 stron dziennie- jak na mnie wynik niesamowicie podnoszący statystyki. Wśród lektur dominowała fantastyka i klasyka, jednak było też trochę literatury dziecięcej i popularnonaukowej, współczesna proza również doczekała się kilkorga reprezentantów.

   A w szczegółach, z nieco zaburzoną kolejnością, czytałam:

   Ostrze Joe Abercrombie 

   To jedno z pozytywnych zaskoczeń w tym okresie, całkiem porządny kawałek fantastyki. I tylko mam teraz dylemat, czy czekać aż MAG wyda kolejne tomy, czy może sięgnąć po wcześniejsze wydanie? Recenzja zamówiona od LC, na blogu również już się ukazała.

   Złota Ryba, Wyspy nieśmiertelnych Jose Freches

   To dwa ostatnie tomy trylogii Talizman z nefrytu, którą zaczęłam czytać w styczniu. W końcu znalazłam czas i chęci, by dokończyć opowieść o pierwszym cesarzu Chin. Recenzja tomu drugiego ukazała się w czerwcu,  recenzja tomu trzeciego, pochłoniętego w lipcu, ukaże się niebawem.

   Dyskretny bohater Mario Vargas Llosa

   Kolejna w tym zestawieniu pozycja z prozy współczesnej, pomimo pewnych oporów, przeczytałam ją bardzo chętnie, a wrażeniami podzieliłam się w recenzji dla Sztukatera.

   Na ustach grzechu Magdalena Samozwaniec

   Lektura tej niewielkiej książeczki zajęła mi raptem jedno popołudnie, zaś wrażeń przyniosła co niemiara, po raz kolejny utwierdzając mnie w mniemaniu, że po książki tej autorki sięgnąć warto. Więcej o niej w recenzji.

   Rzadkie ptaki Polski Tadeusz Stawarczyk, Zwierzęta rekordziści Michel Cuisin, Zwierzęta w zbroi Hanna i Antoni Gucwińscy

   Trzy książki z "zielonej serii" Tajemnic zwierząt. Wszystkie interesujące. W pierwszej  znajdziemy przegląd ptaków, które nieczęsto można spotkać u nas w kraju. Począwszy od tych największych, jak orlik grubodzioby, po te zupełnie malutkie, jak wodniczka. Populacje niektórych rosną, innych zaś się kurczą. Jedynym zarzutem jaki mogę postawić tej książce, jest jej nieaktualność. Ma to tym większe znaczenie, że warunki siedliskowe w wielu miejscach w kraju znacznie się zmieniły, więc i informacje o lęgach wymienionych ptaków mogą nie być aktualne. Druga zaś poświęcona jest  zwierzętom, które można określić jednym prostym mianem: "naj..." są tu te największe, jak i te najmniejsze, takie co jedzą bardzo często i takie, które potrafią pościć długie miesiące. Całkiem interesujący przegląd rozmaitych gatunków. Natomiast ostatnia z nich prezentuje różne opancerzone zwierzęta. Począwszy od chrabąszczy, poprzez szereg mniej, lub bardziej pancernych gadów, poprzez gruboskórne, czy też pokryte łuską albo kolcami ssaki. Poszczególne opisy mają nieco inną formę, niż standardowo przyjęta w tej serii, ale nie jest to wadą. Wiadomości w niej zawarte, jak zawsze są ciekawe i podane w dość przystępny sposób.

   Polgara czarodziejka David i Leigh Eddings

   To już ostatnia z powieści otaczających Belgariadę. Nieco wtórna względem wszystkich poprzednich, co jednak w żaden sposób nie powinno zaskakiwać. Jest dobrym uzupełnieniem historii stworzonego przez Eddingsa uniwersum o czym wspomniałam też w recenzji.

   W krainie Czarnoksiężnika Oza Lyman Frank Baum

   Drugi tom przygód Stracha na wróble i Blaszanego drwala w Krainie Oz. Wydanie z Bellony zachwyca kolorowymi ilustracjami i solidnością wykonania. Więcej pozytywnych wrażeń w czerwcowej recenzji.

   Dinozaury z szablonami do odrysowywania Lucy Bater, Jak narysować samolot praca zbiorowa

   To dwie książeczki pomagające dziecku rysować. Pierwsza z nich ma sztywne kartonowe strony, z których co druga jest szablonem z odpowiednim, opisanym na wcześniejszej stronie dinozaurem. Druga zaś pokazuje, jak krok po kroku narysować samolot, a narracja prowadzona przez zabawną żyrafę i jej towarzysza kruka sprawia, że i w lekturze ta książeczka jest całkiem przyjemna.

   Przed północą Paweł Leśniak

   To pierwsza z książek, jaką zrecenzowałam dla portalu Insimilion. Sam pomysł wampirów w Zakopanem był całkiem przyjemny, natomiast odniosłam wrażenie, jakby autor zbyt wiele chciał w tej książce zamieścić.

   Najpiękniejsza para piersi na świecie, Księżniczka Angina Roland Topor

   Kolejne dwie książki tego autora, jakie dane mi było ostatnio przeczytać. Pierwsza z nich jest zbiorem pełnych czarnego humoru opowiadań, czasem całkiem zwyczajnych, pomijając typową dla autora dawkę groteski, często zaś mocno zaskakujące niebanalnym pomysłem. Druga z książek to opowieść o małej dziewczynce, która zadaje kłam stereotypowi dziewczynki w literaturze. Tytułowa księżniczka nie ma w sobie nic z grzecznej, dobrze wychowanej panienki, jaka przeistoczy się później w dobrą matkę i żonę. Wręcz przeciwnie, Angina jest panną roztropną, ale i mającą własne zdanie, stawiającą na swoim i dokładnie mówiącą czego chce. Bez żadnego problemu porusza tematy, które "małych dziewczynek" obchodzić nie powinny. Książka jest ciekawą zabawą z konwencją, nie pozbawianą typowego dla autora czarnego humoru. Nieco groteskowa, czasem zupełnie odrealniona, jest krzywym zwierciadłem rzeczywistości. Dla miłośników pisarza, jest to pozycja obowiązkowa.

   Szafa gra Catherine Wood, Nancy Casolaro

   To króciutka opowieść dla dzieci osadzona w świecie znanym z filmu "Auta". Pełna kolorowych ilustracji z niewielką ilością tekstu sprawdzi się, gdy podrzucić ją dziecku, które dopiero co uczy się czytać. Fabularnie nie zachwyca, choć podejrzewam, że młodemu czytelnikowi nie będzie to przeszkadzać.

   Świat według Clarksona część 4, W czym problem? Jeremy Clarkson

   Typowy z tej serii zbiór rozmaitych felietonów tego popularnego dziennikarza. Jak zawsze obrywa się ekologom i towarzystwu turystyki pieszej. Politykom oberwało się również, choć dla osoby, której brytyjska polityka nie interesuje ten aspekt może się wydać najmniej ciekawy. Zainteresować zaś mogą pomysły i w miarę trzeźwy osąd rzeczywistości, w której Clarkson jak zawsze tropi absurdy.

   Mali lotnicy Eleonora Barsotti

To niewielka książeczka przybliżająca dzieciom kulisy lotnictwa. Dzięki niej będą mogły poznać wszelkie czynności związane z masowym transportem powietrznym oraz zyskać podstawowe wiadomości z historii lotnictwa.

   Niedokończone opowieści Charlotte Bronte

   To była już ostatnia w mojej kolekcji nieprzeczytana książka tej autorki, przedostatnia zaś jeśli chodzi o tytuły wydane w Polsce. Szkoda, że Charlotte nie udało się ukończyć tego, co zaczęła, gdyż te wstępne zarysy są na tyle interesujące, że znając talent pisarki spodziewać by się można całkiem intrygujących powieści. Recenzja książki wkrótce pojawi się na blogu.

   Lokatorka Wildfell Hall Anne Bronte

   Najmniej znana z sióstr Bronte pozostawiła czytelnikom raptem dwie powieści wydane w naszym kraju. Opowieść zachwyca równie mocno, co historia Jane Eyre znana z książki Charlotty Bronte, zresztą pod względem klimatu, sposobu snucia opowieści oraz zwrotów akcji w fabule, to historia Lokatorki Wildfell Hall, dość mocno przypomina to, co spotkało pannę Jane Eyre. Podobnie, jak z poprzednią, recenzja tej powieści również zawita w najbliższym czasie na blogu

   Księżycowy kamień Wilkie Collins

   Prototyp typowego, klasycznego kryminału, historia zniknięcia tajemniczego żółtego diamentu, przedmiotu kultu dla hindusów. To obszerna powieść, w której wyraźnie widać zalążki tego, jak pisała Agatha Christie, czy Arthur Conan Doyle. Również w najbliższym czasie więcej o niej przeczytać będzie można w recenzji.

   Inne pieśni Jacek Dukaj


   Zostałam w pewien sposób zmuszona do lektury tej książki i choć była to zdecydowanie najtrudniejsza z pozycji w tym zestawieniu, to bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam. Wielowątkowa i nieco nierówna, ze względu na ogromną zmienność poruszanych tematów. Ciężko określić ją jednym słowem, gdyż porusza na tyle dużo różnych tematów iż nie sposób ją zaszufladkować. Recenzja również oczekuje publikacji.

   Dialogi zwierząt Sidonie Gabrielle Colette

   Kolejna książka tej francuskiej pisarki, która tworzyła w atmosferze skandalu. Ta książka akurat skandalizująca w żaden sposób nie jest, choć w nieco nowatorski sposób porusza kwestie zwierząt, nadając im zdolność do odczuwania. Dla miłośników kotów, czy psów pozycja obowiązkowa. Pełna recenzja już wkrótce na blogu.

   Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren

   Opowieść o braterstwie i bohaterstwie, o tym, czy jest prawdziwa odwaga oraz jak ważne są uczucia łączące braci. Jest to piękna, nieco smutna historia pokazująca, że w każdym tkwi choć odrobina bohaterstwa i że każdy jest zdolny do niezwykłych czynów, gdyż czasem po prostu tak trzeba.

   Ania z Szumiących Topoli Lucy Maud Montgomery

   Czwarty tom przygód Panny Shirley jak poprzednie pełen jest ciepła i humoru. Podobała mi się równie mocno, co drugi i trzeci tom. Jest to również pozycja, której recenzja pojawi się w najbliższym czasie na blogu.

   To były dwa bogate literacko miesiące, a brak zbyt wielu zobowiązań recenzenckich pozwolił na niewielkie, bo niewielkie, ale zawsze jakieś, uszczuplenie mojej książkowej Poczekalni. Dokończyłam jeden rozpoczęty wcześniej cykl, z drugiego jestem o kolejny tom dalej. Tak duża liczba lektur ściśle powiązana jest ze znaczną ilością oczekujących na publikacje recenzji, więc i notek na zapas mam co nieco. Mam nadzieję, że sierpień okaże się równie owocny, wiem zaś, że pojawią się w nim recenzje zamawiane. Jakoś niedługo na blogu powinien też zawitać zaległy stosik, bo najpierw było zbyt mało nowości, by opłacało się je fotografować, a potem wypadła moja przedłużająca się nieobecność. Tak, czy inaczej, plany publikacji na najbliższe dni są spore, a co z nich wyjdzie? Cóż, to się dopiero okaże.

1 komentarz:

  1. Ja jeszcze trochę mam do przeczytania sióstr Bronte - całe szczęście! Llosa mam w planach, chyba nie to dzieło, ale jeśli te inne mi przypadną go gustu to na pewno sięgnę i po tę.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do komentowania, choć lojalnie ostrzegam, że komentarze poniżej pewnego poziomu nie zostaną opublikowane.